19. pouťová výstava Květy ‒ Volyně 2020

Jiří Kovář

Ještě krátce před výstavou nebylo zcela jasné, zda se bude moci kvůli koronaviru výstava uskutečnit. Vedení města nemínilo program volyňské pouti nikterak omezovat, a tak organizátoři pouťových akcí měli stejné podmínky jako v jiných letech. Pořadatelem výstavy květin, soch a obrazů byl ve dnech 8. a 9. srpna t. r. náš MARTAGON ve spolupráci s místní organizací Volyňská kultura. K úspěchu celé akce přispělo krásné slunečné počasí, tentokrát i bez tradiční nedělní pouťové bouřky.

Za obětavou pomoc s realizací výstavy Květy ‒ Volyně 2020 je nutno poděkovat především těmto vystavovatelům: Stanislavu Brůhovi (Velký Borek u Mělníka), Josefu Havlovi (Hlavňov u Soběslavi), Františku Hejdovi (Svatá Maří u Vimperka), Valentinu Horbovi (Drhovle u Čížové na Písecku), Petru Hoškovi (Bor u Tachova), Haně a Miroslavu Hradeckým (Volyně), Heleně a Jiřímu Kovářovi (Volyně), Jitce Křivancové (Strakonice), Pavlu Nejedlovi (Lovčice u Nového Bydžova), Boženě Reisové (Praha), Stáně Skořepové (Městec Králové), Radce Šídlové (Lovčice u Nového Bydžova), Miloslavu Šípovi (Skaličany u Blatné), Jarmile Tůmové (Strakonice) a Vladimíru Zatloukalovi (Malenice nad Volyňkou).
Během pátečního odpoledne (v době instalace výstavy) nás bohužel zasáhla šokující zpráva od př. Marie Slavíkové o tragické autonehodě přítele MUDr. Josefa Kříže, s nímž jsme byli domluveni, že kolem 16 hodiny přivezou na výstavu 10 odrůd lilií a 30 odrůd mečíků. Úbytek těchto cirka 40 váz byl znatelný, takže jsme museli přistoupit k jinému přeskupení vystavovaných váz s kytkami, což se vcelku jakžtakž na poslední chvíli zdařilo.
Co se týká lilií, situaci pomohli výrazně vyřešit Pavel Nejedlo s Radkou Šídlovou (Fa Lukon Bulbs), kteří dodali na výstavu kolekci asijských a LA-hybridů, jejichž kvetení bylo v čase výstavy umožněno z řízené pozdní výsadby cibulí v jarním období. Několik dalších lilií vystavili Petr Hošek a Stáňa Skořepová, např. orienpety 'Anastazia', 'Leslie Woodriff' apod.
Z iniciativy př. B. Reisové jsme letos nově vyčlenili konkrétní místečko pro poradnu lilií a růží, kde byly návštěvníkům zodpovídány
dotazy ohledně pěstování. Opodál měl další speciální poradnu náš člen F. Hejda, expert na pěstování fuchsií a dalších rostlin.
Anketu o nejhezčí květinu (lilii) jsme po vzájemné dohodě neorganizovali. Diplomy (poděkování) za účast a pomoc budou předány na podzimní členské schůzi nebo jinak příležitostně všem zainteresovaným vystavovatelům. Výstavu Květy ‒ Volyně 2020 významně obohatily též sochy Jitky Křivancové (členka MARTAGONU) a obrazy Valentina Horby. Děkujeme.

CELOBRNĚNSKÁ VÝSTAVA ÚS BRNO MĚSTO

Ve dnech 11. - 12. září 2020 se konala  v nových prostorách Semillasa v Brně- Králově Poli tradiční soutěžní výstava  Brněnských ZO mezi které patří i ta naše specializovaná.
Příprava kulturního domu byla zahájena  ve čtvrtek 10. září od ranních do pozdních hodin.  Září je pro nás liliáře ne moc dobrý termín, nic nekvete a proto máme složitější vymyslet naší expozici. Bylo by velmi škoda se do soutěže nezapojit a neukázat naše celoroční snažení.
V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno celkem 16 ZO včetně té naší. Zúčastnili se SZO Brno Lilium,  ZO Lípa ( Žabovřesky),  ZO Pařezí ( Královo Pole), ZO Maloměřice ( Maloměřice), J.Ř.Mendla ( Brno- střed),  ZO Vinohrady ( Vinohrady), ZO Nové Černovice 2 ( Černovice), ZO Bráfova ( Žabovřesky) ZO Tesla ( Královo Pole), ZO Libušino údolí ( Kohoutovice), ZO Vysoká ( Brno- střed), ZO Bosonohy ( Bosonohy) ZO Jarní ( Maloměřice), ZO U Trámu (Brno- střed),ZO Moravanské kopce ( Bohunice),   ZO Hlinky ( Brno- střed).
Návštěvníci  po shlédnutí sálu  a celé výstavy svým tajným hlasováním  hlasovali o nejlepší expozici výstavy. Myslím si, že se naše SZO nemá za co stydět, neboť jsme díky návštěvníkům, kterým se naše expozice líbila skončili na krásném 5. místě. první 3. místa obdrželi finanční částku od ÚS Brno město. Pořadí prvních 6 bylo: 1. ZO Tesla,  2. ZO Pařezí, 3. ZO Bráfova, 4. J.Ř.Mendla, 5. SZO Brno Lilium a 6. místo ZO Vysoká.
Do naší expozice jsem použil naše liliářské zprávy, publikace našich členů,  kalendáříky,  byly zhotoveny dvě aranžé - jedna s orientální a druhá z asijských hybridů, ukázka cibulí dělení, pacibulky,  množení šupinováním atd.

Velké poděkování patří našim členkám př. Uhlířové a Hemzové za pomoc , kterou mi pomohli s přípravou expozice naší SZO.  Věřím, že v příštím roce  vymyslíme expozici tak, abychom se dostali opět do první trojky.

Klimek Miloslav

Výstava Květy v Lysé nad Labem 16. ‒ 19. 7. 2020

Jiří Kovář

Nosnou idejí letošního 24. ročníku celostátní výstavy květin a zahradnických trhů v Lysé n/L bylo téma Voda základ života paralelně doplňované Festivalem umění v dalším pavilonu. Palčivé téma Voda prolínalo celým výstavním pavilonem B, kde byly tradičně vystavovány květiny ‒ my se pochopitelně zaměříme na expozici lilií.
Hned v úvodu musím říci, že z důvodu určitého kritického hodnocení, se mi zpráva z letošní výstavy nepíše zrovna lehce, přestože mohu oproti loňsku vyzdvihnout zvýšený počet vystavovatelů lilií, kteří reprezentovali obě dvě naše liliářské organizace ČZS, a to MARTAGON Praha a BRNO LILIUM.
Za MARTAGON vystavovalo 11 členů: Josef Basík, Jan Butora, Jindra Halašová, Jiří Hloušek, Jiří Kovář, Miloš Krump, Eva Kudrnáčová, Jana Mašková, Vratislav Novák, Tomáš Sehnoutka, a Stáňa Skořepová.
Za LILIUM vystavovalo 5 liliářů, a to Eva Janíčková, Jan Klement, Miloslav Klimek, Luboš Škoda a Miloslav Tlach (i když jsou též členy našeho MARTAGONU)
V důsledku zvýšeného počtu vystavujících liliářů se „nakupila přemíra“ lodyh lilií, pro něž se vymezené území pro liliářskou expozici jevilo evidentně jako malé. K tomu určení aranžéři proto rozhodli, že se nebude používat doplňková zeleň, aby prostor expozice nebyl ještě více zahuštěn, a tak se lilie vkládaly jen volně do váz.
Což o to – lilie to byly pěkné, jen ty vzrůstem nižší, až moc bohužel do vysokých váz zapadaly. Menší vhodnější vázy nebyly připraveny… V tomto bloku (komplexu, celku, expozici, kupě…) kruhového půdorysu o průměru cca 8 metrů byly vystaveny lilie všech vystavovatelů, kromě lilií J. Halašové, J. Maškové a V. Nováka, kteří měli své expozice opodál.
Skutečně nerad píši o letošních negativech této jinak pěkné a populární výstavy. Někteří liliáři dávali svou nelibost i najevo – nejenže jim vadilo (jistě právem) husté seskupení váz, ale značné rezervy byly i v označení expozic jednotlivých vystavovatelů u mnohých zcela chyběly cedule (tady zřejmě zaskřípalo koordinační sladění vzájemné komunikace při organizaci přípravy a vlastní instalace výstavy). Aspoň tak jsem tomu rozuměl v úvodním dni, kdy jsem byl přítomen. Na straně druhé se nelze divit pořadatelům – aranžéři se asi museli držet předem naplánovaného projektu (konfiguračního rozmístnění) a zřejmě všechny „zaskočil“ letošní vyšší počet vystavovatelů a jejich lilií. A ke škodě věci k operativní úpravě nedošlo…  
Alespoň letmým pohledem se chci raději dotknout té lepší a příjemnější stránky výstavy, kde bylo možno zhlédnout pěkně rozkvetlé a vzrostlé lilie vypěstované povětšinou z cibulí holandského importu. Jmenovat odrůdy mi přijde zbytečné, jsou známé z katalogů různých firem zabývajících se prodejem cibulí lilií.
Nejvíce kvalitních semenáčů lilií pod číselným značením z vlastních křížení vystavili šlechtitelé Jiří Hloušek a Miloslav Tlach, to považuji za cenné.
Dalším pozitivem byl slavnostní křest dvou nových orientálek z dílny Tomáše Sehnoutky, které byly pojmenovány názvy 'Boženka' (pochází z křížení 'Jaruna' x 'Bergamo') a 'Václav Tyle' ('Mondriaan' x 'Jaruna').
V tradiční liliářské poradně, kterou jsme měli vyzdobenu propagačními plakátky, jsem byl pouze jeden den, a to ve čtvrtek s př. T. Sehnoutkou a M. Klimkem – v dalších dnech nás střídaly kolegyně Halašová, Hyršlová, Mužíková a Skořepová. Na stole poradny jsme měli názornou pomůcku (upoutávku), a to dva květináče, v nichž okázale kvetly odrůdy 'Red Velvet' a botanická Lilium leichtlinii, které k tomuto účelu zapůjčil Vráťa Novák.
Po křtu jsme hned vedle poradny našli příhodné čestné místo pro prezentaci nových orientálek 'Boženka' a 'Václav Tyle', které si tam pak návštěvníci často s oblibou fotili.


Výstava lilií v Hlučíně


Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti